آرایشی و بهداشتی

کاربرد روغن های گیاهی در مراقبت از پوست

کاربرد روغن های گیاهی در مراقبت از پوست

تغذیه و محافظت از پوست  
روغن هائی که به روش کلد پرس از بذرهای گیاهی بدست می آید توسط گرما، حلال‌ها یا مواد افزودنی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند و حاوی طیف وسیعی از مواد فیتوشیمیائی هستند. آنها حاوی مواد مختلفی با خواص آنتی اکسیدانی مانند فلاونوئیدها، کارتنوئیدها، لوتئین، زئاگزانتن، کریپتوزانتین و مواد شیمیائی طبیعی دیگری چون کینون ها و پلی فنولیکها هستند.
فواید ناشی از این روغن های ارزشمند شامل: تأمین الاستیسیته و انعطاف پذیری پوست، عملکرد محافظتی، نرمی و لطافت بخشی به پوست است .

 

نرم کنندگی   
روغن های گیاهی نرم کننده های طبیعی هستند . آنها مانع خشکی پوست شده ودر عین صاف و نرم کردن پوست مانند سد از آن محافظت می کنند . آنها ظهور ناهمواری ها ، ترک و التهابات پوستی را کاهش داده و در کاهش بروز چروک های ریز دخالت دارند . اگر چه آب بهترین نرم کننده است لیکن سریع بخار می شود مگر اینکه در اختلاط با روغن ها – خصوصاً روغن های طبیعی گیاهی ــ به صورت امولسیون در آید . امولسیون روغن های گیاهی طبیعی بر روی پوست اثرتغذیه ای دارند .

اثرات آنتی اکسیدانی   
فعالیت آنتی اکسیدانی روغن بذرهای گیاهی به دلیل مهار رادیکال های آزاد است . بسیاری از روغن های گیاهی حاوی ویتامین ای هستند که با دیگر آنتی اکسیدان ها اثر هم افزائی داشته و در مجموع فعالیت آنتی اکسیدانی را ده تا چهل برابر میوه های خوراکی افزایش می دهند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *